Ruska naftna kompanija Gasprom kupila je od privatnog lica poljoprivredno zemljište u naselju Karakaj pored Zvornika na kome bi trebalo biti izgrađeno novo postrojenje za komprimovani gas, potvrdio je za medije još 2020.godine tadašnji gradonačelnik Zvornika.
U Karakaju bi trebao da se gradi gasno postrojenje u kojem gas prelazi iz gasnog u tečno stanje. Na taj način se obim gasa smanjuje 600 puta što znatno pojeftinjuje njegov transport.
Predstavnici „Gasproma“ koji su u aprilu 2018. godine bili u Zvorniku pomenuli su i mogućnost da se uz postrojenje grade i hladnjače ili postrojenja za proizvodnju struje jer će se prilikom pretvaranja gasa iz gasnog u tečno stanje stvarati energija koju treba iskoristiti.
Gradnja novog gasnog postrojenja u Zvorniku predviđena je Sporazumom koji je u decembru 2017. godine u Banjaluci potpisan između preduzeća za gasne projekte iz Republike Srpske ‘GAS RES’ i Gasproma.
Sporazumom je predviđeno formiranje zajedničkog preduzeća dvije kompanije, a kako je tada saopšteno, vrijednost investicije je 70 miliona evra.Tada je i najavljena gradnja gasnog postrojenja u Zvorniku
Gradnja do danas nije počela a dokumentaciju, projekat, studiju izvodljivosti i sve drugo neophodno je za početak gradnje. U GU Zvornik od strane kompanije predat j zahtjev za pretvaranje poljoprivrednog zemljišta u građevinsko uz uplatu od 30 hiljada maraka. Nakon uplate krenulo se u dalju proceduru.
Tačna lokacija nalazi u neposrednoj blizini pumpne stanice za gas odakle se gas distribuira dalje, i prema Sarajevu i prema fabrici Glinice Birač i prema gradu Zvorniku.
Kada su predstavnici „Gasproma“ u aprilu 2018. godine bili u Zvorniku pomenuta je i mogućnost da se uz postrojenje grade i hladnjače ili postrojenja za proizvodnju struje jer će se prilikom pretvaranja gasa iz gasnog u tečno stanje stvarati energija koju treba iskoristiti.
Krajem avgusta 2020. godine, na jednom od sastanaka predstavnika Vlade RS, Zarubežnjefta i Rafinerije Brod, razgovarano je o izgradnji gasno kompresorskih stanica u rafineriji iz koje bi bio pušten u promet komprimovani gas 2021. godine.
„Izmjene zakonske regulative u tom domenu su fokusirane na činjenicu da postoji interes da se takav kapacitet koji je planiran da se napravi u Zvorniku, povezujući se na gasovod koji dolazi iz Srbije, napravi sada i u Brodu, u Rafineriji, povezujući se na gasovod koji dolazi iz Hrvatske“, dodaje Zoran Pavlović, navodeći da se u oba slučaja radi o ruskom gasu.
Preduzeće je registrovano u Banjaluci i dtada su krenula geološka istraživanja.
Geološka istraživanja radila je firma IRM-BOR iz Zvornika. U razgovoru s predstavnicima ove kompanije saznali smo da je posao obavljen 2019.godine na zahtjev ruske strane, ali ne otkrivaju o kome se radi.
"U jesen prošle godine mi smo dobili ponudu da uradimo geonacrtni izvještaj (ispitivanje terena i priprema za neki budući projekat). To su tražili neki Rusi. Ja sam fakturisao jedan avans koji je tražen. Oni su to uredno platili, 30 posto avansa i to je bilo 10.000 KM", pojašnjava za "Nezavisne novine" Vlado Gavrić, direktor firme IRM-BOR Zvornik.
Geolog Nenad Toholj kaže za "Nezavisne novine" da je planirano da se postrojenje gradi na zemljištu nedaleko od fabrike "Alumina".
"Prva geološka istaživanja trebalo je da budu rađena prije dvije godine, ali je od tada samo preliminarno urađeno. Ja nemam informacije kada će se to sve nastaviti i šta će se desiti s tim, jer je sada rat u Ukrajini", naglašava Toholj.
Uporedo s fabrikom za ukapljeni gas, trebalo je da se grade i hladnjače ili postrojenja za proizvodnju struje.
Gasprom je trenutno glavni dobavljač prirodnog gasa u BiH.
U maju 2019. godine, Vlada RS je dala saglasnost i za izgradnju magistralnog gasovoda, koji bi se naslanjao na Turski tok. Gasovod bi se gradio na dužini od 325 kilometara na relaciji od Bijeljine na sjeveroistoku BiH, preko Banjaluke, Prijedora, do Novog Grada na sjeverozapadu BiH.
Projektom su predviđene i gradnje distributivnih mreža za opštine i gradove uz trasu gasovoda, te gradnja i termoelektrana i toplana na gas. U okviru ovakvog postrojenja iskazaće se potreba za 20-ak radnika.
Постави коментар