Kladanjsko stratište: Obilježena molitva sela Olovci i Brdijelji| ZVORNIK news

Olovci, naseljeno mjesto u Bosni i Hercegovini u opštini Kladanj koja pripada entitetu Federacija Bosne i Hercegovine. Na popisu stanovništva iz 1991.godine u njemu je živjelo 224 žitelja srpske nacionalnosti, dok je u Brdijeljima u susjednom selu po istom popisu živjelo 90 žitelja sela. Danas tu srpskih povratnika nema ali molitva sela se čuva u tradiciji kao poslednje zaveštanje predaka.

Uprkos višebrojnom uništavanju krsta postavljenog na mjestu obilježavanja molitve na Sv.Trojice, nedavno je ponovo postavljen betonski, uz prisustvo stotinjak seljana.

Za vrijeme NDH okupacije i pod upravom zloglasnog Avdage Hasića počinjeni su stravični zločini nad Srbima gdje je od predratno većinskog stanovništva koje je činilo 55% Srba u posleratnom  popisu stanovništva taj broj sišao na oko 22%. Posle rata uspjeli su ponovo da obnove kuće i oporave se ekonomski da bi ih 1992.godine ponovo protjerali a imanja popalili.


Od 20 srpskih sela na Opštini Kladanj 19 je popaljeno i opljačkano a poginulo je 92 vojnika i civila.
Stanovništvo je danima bilo u zbijegu u šumi Mosulja gdje su im se pridružili i stanovnici sela Brnjica, opština Živinice i u zajedničkoj akciji evakuacije uz minimalne žrtve, uprskos postavljenim muslimanskim zasjedama, uspjeli su da se evakuišu na srpsku teritoriju.

Dočekali su ih domaćini sela Pelemiši iznoseći pred izgladnjele sunarodnike i poslednje parče hljeba koje su imali u svojim domovina u tim ratnim danima.


Isprepletana su bila osjećanja radosti zbog dočekane slobode i tuge zbog izgubljenih domova koja su decenijama teškom mukom stvarali i svih onih koji su ubijeni i na kućnim pragovima ili odvedeni u logore.

Jedni su utočiste pronašli u Srbiji, neki u inostranstvu, a najviše stanovništva kladanjske opštine živote su nastavili u Vlasenici i Zvorniku.


Iako je prošlo 30. godina od pogroma stanovništva kladanjske opštine sjećanja na rodni kraj ne blijede, pa su Srbi iz sela Olovci i Brdijelji odlučili da obnove predratnu molitvu koja se praznuje na prvi dan Duhova uz prisustvo sveštenika lomi se kolač te služi molitva.

Kraj odlikuje čistom prirodom planinskog krajolika a prije rata su se ljudi bavili zemljoradnjom i stočarstvom, zapošljavali su se u drvnopreradjivačkim kombinatima  a žene u fabrici tekstla "Bosanka".





Post a Comment

Новија Старијa77