На апелацију Дениса Звиздића Уставни суд БиХ оспорио је измјену и допуну Кривичног закона Републике Српске у коме је вријеђање, називање Републике Српске агресорском и геноцидном казнено дјело, док клевета части и угледа грађана остаје у Кривичном закону као кажњиво.
Уставни суд Босне и Херцеговине утврдио је да је члан 280а. Кривичног закона, који се односи на нарушавање угледа Републике Српске и њених народа, није у складу са чланом ИИ/3 Устава Босне и Херцеговине и чланом 10. Европске конвенције. Конвенције и ставио ван снаге оспорену уредбу наведеног закона.
Средином августа прошле године, предсједник Републике Српске Милорад Додик потписао је Уредбу о проглашењу Закона о измјенама и допунама Кривичног закона Републике Српске, којим се клевета инкриминише, што је месецима раније изазвало реакције домаће и међународне јавности. Клевета и увреда у Републици Српској су тада постали кривична дјела, за која су предвиђене енормно високе казне - од 2.500 до више од 50.000 еура.
Додик је указ потписао након што су Савјет за заштиту виталног интереса и Уставни суд РС одбацили захтјев Клуба Бошњака у Вијећу народа Република Српска за измјену Кривичног закона којим се Република Српска назива геноцидном и агресорском инкриминише.
Сажетак одлуке
Како је јуче објављено на сајту Суда БиХ, ова институција је, одлучујући о захтјеву другог замјеника предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Дениса Звиздића и 14 представника исте институције, утврдила да је „члан 280а. Кривичног закона Републике Српске није у складу са чланом ИИ/3.х) Устава Босне и Херцеговине и чланом 10. Европске конвенције“ и ставио ван снаге оспорену одредбу наведеног закона.
Уставни суд сматра да је обим дјела који се могу сматрати кажњивим у складу са чланом 280а. Закона доводи у питање сразмерност мешања кроз кривичне санкције. У Уставном суду сматрају да овај члан није сразмеран циљевима због којих је донјет и да такво мијешање у слободу изражавања није неопходно у демократском друштву.
С обзиром на чланове 208а, 208б, 208в, 208г, 208д. и 208ђ, (Кривична дјела против части и угледа) Уставни суд је истакао да чињеница да је клевета, након дужег периода, поново прописана као кривично дјело, сама по себи није противна Уставу БиХ нити Европској конвенцији.
Реакције међународне заједнице
Он је, међутим, нагласио да надлежни органи треба да избегавају коришћење правних лијекова који би могли да одврате грађане, а посебно новинаре, од критичког мишљења о питањима од јавног интереса због страха од кривичних санкција.
Делегација Европске уније у БиХ, Управни комитет Савјета за имплементацију мира (ПИЦ) и Мисија ОЕБС-а у БиХ су приликом усвајања Закона и одлуке о Уредби безуспјешно затражили да се овако дефинисан закон повуче из скупштинске расправе, јер је ријеч о законским решењима која су у супротности са европском правном праксом.
Подсјетили су да је осигурање слободе медија саставни дио 14 приоритета које Босна и Херцеговина мора испунити како би напредовала на путу ка чланству у ЕУ, али је Влада на челу са Додиком игнорисала све ове примједбе и одлучила да нацрт упути у парламент на усвајање.
Постави коментар