ЈАВНА РАСПРАВА О ГЕОЛОШКИМ ИСТРАЖИВАЊИМА: Скупштинска сала Градске управе 23.01.2024.године у 11 часова


На седмој редовној сједници Народне скупштине Републике Српске одржаној 22.12.2023. године, донијет је Закључак у вези са Нацртом закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима.

Народна скупштина је одлучила да се Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима упути на јавну расправу, јер се наведеним нацртом закона уређују питања која су од посебног значаја за грађане и о којима је неопходно да се консултују органи, организације, научне и стручне институције и заинтересовани грађани.

За организовање и спровођење расправе задужено је Министарство енергетике и рударства.
Министарство енергетике и рударства организоват ће  четири јавне расправе: 

ЗВОРНИК-  23.01.2024.године у сали Скупштине Града Зворник са почетком у 11 часова.

Иако је Народна скупштина Републике Српске на 7. редовној сједници одржаној 22.12.2023. дошао до закључка да се јавна расправа о нацрту тог закона одржи у року од 60 дана, ресорно министарство је тек пре два дана (16.01.2024. године) најавило одржавање јавних расправа, као и рок до 1. фебруара 2024. године. 2024 за достављање коментара и сугестија на Нацрт закона о изменама и допунама Закона о геолошким истраживањима.

 Према новом Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима РС, за одобрење истраживања минералних сировина неће бити потребна сагласност локалне самоуправе, као ни мишљење о процјени утицаја на животну средину. Образложење је да у општинама "нема довољно стручних људи" који би могли да одлучују о истраживању. 

За одобрење геолошког истраживања такође неће бити потребно мишљење надлежног органа о потреби провођења процене утицаја на животну средину, односно о потреби прибављања локацијских услова за планиране радове. Измењена је одредба којом се регулише максимално дозвољена количина минералне сировине која се може узимати ради испитивања квалитета и хемијско-технолошких својстава минералне сировине, тако да се уместо раније прописаних 200 м3, максимално дозвољена количина износи до 10.000 м3. 





19.01.2024. године (петак), у Гацку, са почетком у 12 часова, сала Скупштине општине Гацко;
25.01.2024. (четвртак), у Приједору, са почетком у 13 часова, велика сала у згради Градске управе и29.01.2024. (понедјељак), у Бањој Луци, са почетком у 12 часова, сала за састанке у приземљу Административног центра Владе РС.

Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима објављен је на интернет страници Народне скупштине Републике Српске www.narodnaskupstinars.net

Коментаре и сугестије на Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима можете доставити на сљедеће мејлове до 15.02.2024. године:

mier@mier.vladars.rs 

e.salcin@mier.vladars.rs

s.mandic@mier.vladars.rs

Активисти са Озрена, Лопара и Мркоњића љутито су реаговали на информације о терминима јавних расправа и року за достављање коментара и сугестија на Нацрт закона.

„На сајту Владе РС, у обавјештењу о одржавању јавних расправа, сматрамо да су намјерно изоставили дио из Закључка НСРС да се то спроведе 60 дана, јер су га практично свели на само 15 дана. тачније од 16. до 31. јануара 2024. године. године. Другим речима, тај рок ће свакако тећи од 22. децембра, а рачунају још десет дана у фебруару да се сумирају резултати четири планирана јавна састанка и поднети сугестије и коментари, а већ на фебруарској седници НСРС ће вероватно брзо усвојити нови закон. Знамо како ће водити ове јавне расправе у Гацку, Зворнику, Приједору и Бањалуци – довешће своје функционере и показати да је јавност била укључена у читав процес доношења одлука о новом закону“ – заједнички су се обратили озренски и еколошки активисти. портал Антикорупција.инфо из Лопара и Мркоњић Града.

Смета им, кажу, што није било јавних расправа у свим мјесним заједницама у којима се „минира“ земљиште или су планирана геолошка истраживања, наводећи општине Петрово, Мркоњић Град, Језеро, Шипово, Чајниче, Лопаре и Град Добој. .

„Можда планирају додатне разговоре на овим местима и у фебруару? Ако је воља народа који живи на овим просторима или је већ надјачана од стране наше законодавне и извршне власти у корист Европске уније, западне аутоиндустрије и свих помагача, онда је то злочин против народа, а под маском тзв економски напредак“ – Сања Лопандић је директна активисткиња са Озрена.

Подсјећамо, иако „мистерија” ко је стварни творац Закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима РС није ријешена на сједници НРС – јер Министарство енергетике и рударства, како је истакнуто у опозиционим редовима, само је формално – усвојено је у Нацрту и упућено на јавну расправу.

Ретко која тачка дневног реда је изазвала толико полемика и свађа међу посланицима у НСРС, а карактеристика последње сједнице ентитетског парламента је да се већина и владајуће и опозиције сложила да је закон лош и пун. недостатака, али је, према устаљеној пракси, владајућа већина подржала предложени акт, правдајући га претпоставком да ће предстојећа јавна расправа довести до позитивних промена и да ће предлог закона бити усвојен у прихватљивом облику.

Међутим, еколошки активисти су од почетка изражавали сумњу у ово „обећање“ властодржаца, који су иначе промотери и заштитници интереса рударског лобија и инвеститора.

Post a Comment

Новија Старијa77