SREBRENICA: Predstavljena knjiga "Atlas zločina nad Srbima odbrambeno-otadžbinskog rata"| ZVORNIK news


U Kulturnom centru u Srebrenici, juce je otvorena manifestacija "Petrovdanski dani Srebrenice 2023", koja se obilježava  u znak sjećanja na srpsko stradanje  na Petrovdan 1992. godine.
Prije samog otvaranja ove manifestacije služen je parastos u Spomen sobi u Srebrenici poginulim Srbima na Petrovdan 1992. godine, poginulim borcima i civilima u odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Prvog dana otvaranja manifestacije predstavljen je pisani projekat Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica "Atlas zločina nad Srbima odbrambeno-otadžbinskog rata".

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić predstavljajući "Atlas" rekao je da je ova knjiga nastala kao obaveza da se ne bi zaboravili zločini počinjeni nad srpskim narodom tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Nuždić je naveo da su u ovoj knjizi obrađeni masovni zločini počinjeni nad Srbima 1992. godine na 76 lokacija, gdje je ubijeno četvoro i više Srba, od kojih je 26 stratišta u srednjem Podrinju.

Tu su, kaže on, sublimirana ratna stradanja na 1.300 stranica, a u pripremi je izdanje za 1993. godinu.
"Nema sudskih presuda za srpska stradanja, a ova knjiga dokumentuje sve zločine počinjene nad Srbima za razliku od zločina nad Srbima počinjenim u Drugom svjetskom ratu o kojima se zarad lažnog bratstva i jedinstva nije govorilo i nisu dokumentovani pa se sada falsifikuju činjenice u nastojanju revizije istorije. Da su ti zločini dokumentovani, revizija bi bila neizvodljiva, kao i osporavanje činjenica", istakao je Nuždić.

Prema njegovim riječima, "Atlas" je na određeni način vrsta presude za zločine koji su dokumentovani na stručan način uz veliki broj originalnih fotografija koje potvrđuju svirepost i monstruoznost zločina nad Srbima.


Tog tragičnog Petrovdana jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića upale su u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.
Osim 69 poginulih na Petrovdan 1992. godine, nestalo je i zarobljeno još 22 Srba od kojih se 10 još vode kao nestali, a veliki broj je ranjen.

Nakon mučenja i zlostavljanja u srebreničkim logorima svi su ubijeni, a posmrtne ostatke njih 10 slučajno je pronašao tim za traženje nestalih iz Tuzle 10. juna 2011. godine u Zalazju, prilikom traženja muslimanskih žrtava.


Nakon više od godinu dana, ti posmrtni ostaci su identifikovani i sahranjeni 2012. godine na Petrovdan. Dva su pronađena i sahranjena ranije, a za još 10 Srba nestalih tog dana i dalje se traga.
Za zlocine nad Srbima ubijenih u Srebrenici , Zalazju i okolnim selima niko nije odgovarao pred Sudom za ratne zlocine u BiH niti Haskom tribunalu.


Istoričar Siniša Simikić govorio je o srpskim stradanjima i popisu žrtava, te metodu i sistematičnosti izrade ove knjige.
On je istakao da je prvi zločin u BiH počinjen nad Srbima u Sijekovcu kod Broda, a da pravosuđe BiH opstruiše i ne podiže optužnice za zločine nad Srbima, koji su vršeni po nalogu muslimanskog i vojnog rukovodstva, a ovaj "Atlas" to dokazuje.
Program "Petrovdanskih dana" trajaće do Petrovdana, 12. jula, a održava se uz poruku "31 godina, zločin bez kazne".

Milojka Simić, čiji suprug je ubijen u Srebrenici, kaže da sve više boli nepravda i saznanje da za srpske žrtve niko nije odgovarao.

"Moj suprug Branko živ je zarobljen na Zalazju na Petrovdan i ubijen je u logoru u Srebrenici, a njegov brat Petko ekshumiran je bez glave koja nikada nije nađena i to za pravosuđe BiH nisu zločini koje treba procesuirati i čeka se da pomru svjedoci", ogorčena je Simićeva.

Obrad Vasić je kao lojalan tadašnjoj muslimanskoj vlasti ostao u Srebrenici, a njegova kćerka Jovana kaže da nikada nisu saznali kako je i zašto ubijen i gdje su njegovi posmrtni ostaci.




Post a Comment

Новија Старијa77