Родитељи дјеце са потешкоћама у развоју протестовали су данас, 29. фебруара у Бања Луци, тражећи укидање категоризације родитеља у Закону о дјечијој заштити Републике Српске.
Основни услов је да сваки родитељ, чија дјеца имају стопостотно физичко оштећење, оствари право на статус „родитељ његоватељ” уз мјесечну накнаду од 651 марку (332 евра), без обзира да ли дјеца иду у школу или дневне центре.
Учесници протеста тврде да све више родитеља дјеце са сметњама у развоју, који примају надокнаду као „родитељ његоватељ”, остају без стеченог права, јер њихова дјеца мањи дио дана проводе у некој од установа социјалне заштите.
Из тог разлога, како истичу, надлежне комисије оцјењују да дјеца немају трајна оштећења, иако је ријеч о трајној и ријеткој болести као што је аутизам.
Један од упућених захтјева је био и да се родитељима уплате доприноси а укине законом дефинисано ограничење статуса родитеља старатеља до 30. године живота да се родитељима додијели статус, без обзира на проценат тјелесног оштећења код дјеце, као и да родитељи добијају шест мјесеци родитељског додатка након смрти дјетета.
"Молим Bас, помозите нам, не одмажите нам. Наша права су дискриминисана. Ми немамо од чега да живимо, јер смо суза и смијех нашој дјеци која су посебна, лијепа и дивна. Ми смо их жељно чекали и жељно ћемо их испратити, пазити и чувати. Mолим Bас драги људи из цијеле Републике Српске и Босне и Херцеговине, погледајте мало на нас", рекла је мајка из Зворника Бранка Ивановић.
Да би се то право остварило, потребно је, између осталог, да првостепена комисија у центрима за социјалну заштиту изврши процјену дјетета. На основу налаза првостепене комисије, комисија у Фонду дјечије заштите Републике Српске даје ово право родитељима.
Иако су родитељи тражили измјене закона од његовог усвајања, захтјеви нису уврштени у измјене Закона о дјечијој заштити, усвојене крајем прошле године.
Majke iz Dervente i Prijedora
Из Зворника на данашњем скупу присуствовало је осам родитеља дјеце са сметњама у развоју. Порука која је послата јесте да социјална инклузија је основ развоја једног друштва у нади да ће измјена Закона о дјечијој заштити укључити их у процес побољшавања општих услова за живот у друштву као људима којима је помоћ неопходна.
Постави коментар