Пресуђено је да су Влада РС – Министарство просвјете и културе и Основна школа „Меша Селимовић“ из Јање повриједили право родитеља и ученика Бошњака на једнак третман.
Ову одлуку суда на свом Фејсбук профилу пренјео је адвокат Харис Канижа, који је скоро двије године прије пресуде заступао родитеље бошњачке деце из Јање код Бијељине у парници против Републике Српске и Основне школе " Меша Селимовић“ из Јање због, како је навео, „забрана називања и писања матерњег језика као босанског“.
„Суд је утврдио дискриминацију коју је починила Република Српска, неједнак третман бошњачке дјеце у овом погледу и повреду права на једнак третман. Зато је дао налог РС и школи да отклоне дискриминацију и осигурају право на употребу босанског језика као матерњег у сваком документу, као и налог да се прекине са досадашњим понашањем”, рекао је Канижа.
Министарство просвјете и културе Републике Српске већ најавило жалбу Окружном суду у Бијељини поводом првостепене одлуке Основног суда у Бијељини.
Министарство је саопштило да, када је ријеч о употреби језика и писма у основним школама у Републици Српској, Министарство поступа у складу са Уставом Републике Српске и законима који уређују област образовања и васпитања и не умањује право ниједног народа. да користи језик и писмо.
„Уставом Републикр Српске је прописано да су службени језици Републике Дрпске језик српског народа, језик бошњачког народа и језик хрватског народа, а да су службена писма ћирилица и латиница“, наводи се у саопштењу из Министарства.
Постави коментар