У Ургентни центар Дома здравља Зворник у протекла 24 сата примљена су 52 пацијента, обављена су 4 изласка на терен.
Највише пацијената који су се јавили у Ургентни центар Зворник били су пацијенти са респираторним инфекцијама и тегобама у виду сувог кашља, грозница и бол у грлу.
Акутне инфламаторне болести респираторног система су најчешће инфекције у савременом друштву и чине две трећине свих инфекција. Посебно често оболевају деца, у просеку 4-7 пута годишње, а они који живе у колективима и до 10 пута годишње. Постоји неколико разлога за високу учесталост респираторних инфекција. На првом месту је структура респираторног система, који је у сталном контакту са спољашњим окружењем. Постоји више од 500 различитих микроорганизама који изазивају респираторне инфекције, а најбројнији су респираторни вируси који узрокују више од 85% свих акутних упала респираторног система. Због тога постоји мање могућности лечења, сведених углавном на симптоматско лечење, не постоје ефикасни антивирусни лекови, а антибиотици делују само на бактерије. Инфекција се преноси капљичним путем (кијање, кашаљ, директно кроз секрет из носа или преко заражених предмета). Томе свакако доприноси боравак деце у јаслицама, вртићима или школама. Акутне респираторне инфекције чешће се јављају у хладнијим месецима, па се пораст броја оболелих обично бележи две недеље након почетка школске године.
Акутне респираторне инфекције се клинички манифестују читавим спектром различитих симптома, али их је најлакше поделити на акутне респираторне инфекције горњег и доњег респираторног система.
Најчешће су благе инфекције горњих дисајних путева изазване респираторним вирусима, као што су прехлада и фебрилни респираторни катар. Најчешћи узрочници прехладе су риновируси. Присутни су током целе године, али су важни узрочници прехладе током јесени. Школска деца обично прва оболе, доносећи инфекцију у породицу.
Прехлада је најблаже запаљење горњих дисајних путева, без температуре и других општих симптома. Углавном се јавља цурење из носа, у почетку бистар секрет, касније замућен. Дисање кроз нос је отежано због отока назалне слузокоже. Кијање и кашаљ су одбрамбене реакције које уклањају вишак слузи. Код одојчади опструкција носа доводи до немирног сна, деца се често буде и лоше једу због смањеног чула укуса и мириса. Прехлада обично траје 4-5 дана. Треба напоменути да деца старија од годину дана могу да створе већину антитела која штите од бактерија, али највећи број антитела која штите од вирусних инфекција стварају само деца старија од пет година, тако да вирусне инфекције одојчади и малих деца могу трајати дуже и јављају се до 7-8 пута годишње.
Прехладе и друге респираторне инфекције током јесени и зиме готово је немогуће избјећи, као што не можемо избјећи ни дружење са другим људима. Могућност заразе можемо смањити здравом храном, боравком на свежем ваздуху и кретањем. Неопходно је избегавати потенцијално ризична места као што су игралишта тржних центара, дечији рођендани, биоскопи, позоришта, педијатријске ординације.
Постави коментар