Јавна расправа одржана у Зворнику о Нацту измјене и допуне Закона о геолошким истраживањима, кроз експанзију истраживања и потенцијалних експлоатација рудних богатстава, окупила је заинтересоване власнике приватних компанија из области Геологије како из Зворника тако и региона, како би осјетили "пулс народа" и реакције на питања истраживања, као и запослене на Републичком геолошком заводу Републике Српске, стручњаке из ове области истраживања, заинтересоване грађане из Зворника, Бијељине, Лопара, чланове Министарства и еколошке активисте.
Оно што се могло и очекивати, јесте да струка брани свој интерес на нивоу постојећег Закона о геолошким истраживањима, гдје сматрају да сама истраживања по својој структури немају штетан утицај по биодиверзитет, аргументовано из свог угла износећи мишљење, док ставови грађана су да истраживања воде ка страним инвеститорима и евентуалним изградњама рудника на територији Републике Српске и њених локалних заједница, усмјеравајући излагања у том правцу, правцу потенцијалних последица експлоатације руда.
Присутни грађани стављали су примат на штетне утицају будућих могућности градње рудника и кроз експлоатацију могућих утицаја на биодиверзитет, воду, земљу и ваздух, на стаништима како биљака и животиња тако и људи, јер једна од будући измјењених одредаба тачака Закона јесте и период прије или после издавања концесије по питању документације и доказу о ријешеним имовинско-правним односима са парцеле на којој ће се изводити истражни радови, као и саме процјене утицаја на животну средину.
Јединствен став јесте узет у смислу смањења количина, немогућности узетих узорака продаје трећим лицима и тиме спречавањем злоупотреба, те укидањем могућности скидања надлежности са локалних заједница, обавезно решавање питања имовинско-правних односа и студије утицаја на животну средину, чије су измјене предвиђене измјенама Закона.
Кроз изношење ставова одређени учесници дискусија су позивани на питање стручности за изношење таквог мишљења, чиме омаловажено њихово излагање, те су уследиле и оштре дискусије о могућем напуштању расправе, иако је јавна расправа сазвана од стране Министарства енергетике и рударства на обавезно присуство и грађана, без обзира на образовање и вокацију, јер су мишљења локалне заједнице и њени грађани заправо једна од кључних доносиоца одлука у измјени постојећег Закона о геолошким истраживањима, гдје измјеном Члана 33. одузимају се надлежности локалним заједницама у доношењу одлука о геолошким истражива на територијама њихових градова, гдје одредбе наведених тачака имају директан утицај а кроз образложења непостојања стручних лица из геолошке области, изузимајући Зворник као једну од постојећих, чиме је одговорност као таква већа.
"Бранићемо тијелима наше парче земље", једна је од порука која је упућена са ове расправе, што се уједно може узети и као закључак ове расправе одржане у Зворнику од стране грађана.
Представници компаније "Ликос Балкан Металс" и директор техничко-оперативних послова Младен Лујић, присуствовали су такође Јавној расправи у Зворнику коју је организовало Министарство рударства и енергетике, не износећи своје мишљење по овом питању. Ова компанија издвојеном експозитуром у Бијељини вршила геолошка истраживања у Општини Језеро, уз одобрење Министарства енергетике и рударства Републике Српске, које је наишло на чврст отпор локалног становништва.
Републички завод за геолошка истраживања је у саставу Министарства привреде, индустрије и рударства и кључна је институција у поступку давања концесија за отварање рудника и геолошка истраживања као и поступка измјене Закона.
Расправи су присуствовали и Цвјетко Сандић из Зворника, замјеник директора Републичког геолошког завода за геолошка истраживања, који и изнјео примједбе и закључке својим излагањем као стручно лице из ове области, на основу којих ће Републички завод за геолошка истраживања даље дјеловати у поступку разраде Нацрта измјене и допуне Закона о геолошким истраживањима.
Такође и руководилац одсјека за минералне сировине са Геолошког завода Републике Српске Ненад Тохољ који је уједно и 2021. године вођен као директор геолошког предузећа са сједиштем у Зворнику, Друштва са ограниченом одговорношћу "Георесурси", присуствовао је расправи уз суздржано мишљење без обраћања, док његов колега из исте бранше такође запослен у Републичком заводу за геолошка истраживања Јоловић Бобан, власник предузећа "Георесурси" , био је нешто гласнији у доказивању потребе за истраживањима сировина на нашим просторима.
Расправи је присуствовао и градоначелник Општине Бијељина Љубиша Петровић, који се стриктно противио у излагању свим облицима истраживања на територији Бијељине, наводећи да је до сада подношен захтјев за истраживања од стране десет компанија, које су одбијене.
Присуствовао је и начелник Општине Чајниче Горан Караџић, који је такође изнјео став о предоченим измјенама Закона о геолошким истраживањима, гдје је и Чајниче као један од градова које се може издвојити као мјесто налазишта рудних богатстава и демограф Стево Пашалић који је остао суздржан у дискусијама.
Есад Салчин рекао је да концесије не могу бити издате без актуелног учешћа локалне заједнице. Помоћник министра за рударство и геологију у Министарству енергетике и рударства Републике Српске, рекао је да је зворничка јавна расправа друга по реду од укупно четири планиране општине, те ће Влада Републике Српске узети у обзир све примједбе уз обавезно достављених Министарству за рударство и геологију у писаном облику, приликом доношења измјена постојећег Закона о геолошким истраживањима.
Постави коментар