Тужилаштво Федерације БиХ: Затражено продужење притвора Милошевићу


Тужилаштво БиХ затражило је продужење притвора Сретену Милошевићу, команданту Трећег пјешадијског пука Оружаних снага БиХ који је са још пет високих функционера и припадника Зворничке бригаде Војске Републике Српске (ВРС) оптужен за злочин против човјечности.

Милошевић се налази у притвору од 15. децембра 2023. године, а недавно је са Лазаром Ристићем, Младеном Михајловићем, Драгојем Ивановићем, Станојем и Милорадом Бирчаковићем оптужен да је током Одбрамбено-отаџбинског рата у својству бивших високих функционера и припадника Зворничке бригаде пружао помоћ припадницима ВРС у извршењу дјела.

Тужилац Предраг Томић рекао је да постоји основана сумња као услов за одређивање притвора, будући да Милошевић има двојно држављанство - БиХ и Србије, живи у Малом Зворнику, па би прелазак границе могао да га учини недоступним правосудним органима наше земље.

„Србија не изручује осумњичене за ратне злочине нити процесуира оптужене за геноцид“, рекао је Томић и додао да Милошевић поседује имовину у Србији.

Он је подсетио да је против Милошевића подигнута оптужница и да се чека њена потврда. Он је рекао да у предлогу за одређивање мере притвора има 300 материјалних доказа, а предлаже саслушање 141 сведока. Он је навео да се из материјалних доказа и изјава сведока може закључити да је Милошевић био помоћник команданта Зворничке бригаде за позадину.

Он је навео и да постоји основана сумња да је Милошевић, према изјавама сведока, био 14. јула 1995. године у Ораховцу код школе "Грбавци", где је било заточено више стотина војника Армије БиХ, те да је помагао у обезбеђивању и одвођењу затворенике који су касније убијени, као и обезбеђење камиона и муниције.

Милошевићева одбрана се успротивила предлогу Тужилаштва, а бранилац Радивоје Лазаревић је навео да је "сложено кривично дјело" и да његов брањеник "није могао знати за намеру својих претпостављених".

Лазаревић је рекао да у Зворничкој бригади није била позадинска чета, већ позадински батаљон, којем Милошевић није био надређен.

Милошевић, како је објаснио његов бранилац, свакодневно прелази границу и долази у Зворник, а на једном прелазу је и ухапшен. Он је додао да је економски везан за овај град јер ради у фирми свог сина, а у Зворнику има пословни простор и банкарски кредит.

„Покренуо сам 9. јануара поступак за одрицање од држављанства Републике Србије, како бих показао озбиљност овог човека да учествује у овом случају“, навео је Лазаревић и предложио да се Милошевићу уместо притвора одреди забрана.

Тужилаштво се успротивило овом предлогу.

Суд Босне и Херцеговине ће у законском року донијети одлуку о продужењу мјере притвора.



Post a Comment

Новија Старијa77