ЈАВНА РАСПРАВА О ГЕОЛОШКИМ ИСТРАЖИВАЊИМА У ЗВОРНИКУ: Народ против, струка за!

У Зворнику одржана Јавна расправа о геолошким истраживањима у Републици Српској о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима у организацији Министартва енергетике и рударства у великој сали Градске управе града Зворника. 
Грађани, представници локалних самоуправа и институција, медија и струковних удружења са истока Републике Српске имали су прилику да изложе своје виђење о предложеним измјенама.


Есад Салчин, помоћник министра за рударство и геологију у Министарству енергетике и рударства Републике Српске рекао је да је зворничка јавна расправа друга по реду.

„Прву расправу смо одржали прошле седмице у Гацку и имали смо јако добар одзив јавности. На приједлог Владе Републике Српске Народна скупштина је разматрала измјене и допуне  закона о геолошким истраживањима и донијела закључак да се овај нацрт упути у јавну расправу. Једна од предложених измјена јесте да се више не доставља сагласност локалне заједнице приликом издавања одобрења за истраживање. А разлог за тако нешто је одређени број локалних заједница које немају уређену просторно-планску документацију,“ рекао је Салчин.

Геолошки завод Републике Српске је кроз рад Министарства укључен у израду овог закона.


„Геолошка истраживања су носилац развоја сваке друштвене заједнице. Геолошка истраживања по суштини својој не загађују животну околину. Ми као институција припремили смо електронску верзију примједби које ћемо доставити Министарству.
Са стручне стране сагледали смо читав овај закон и имамо одређених примједби, сугестија, корекција, које су можемо рећи суштинске природе, у смислу терминолошки, стручно заштита геологије као струке, прије свега око подјеле истраживања на инвазивна и неинвазивна. 
Нисмо сагласни са таквом подјелом. Такође, имамо примједбе и сугестије на количину минералне сировине која се узима за нека технолошка испитивања. 
Сматрамо да се не може глобално одредити тих десет хиљада метара кубних, него за специфичне минералне сировине, одређена количина минералних ресурса и да се на ту сировину плаћа нека накнада држави. 
Исто тако да се та сировина не може злоупотријебити, односно продати трећим лицима.
У Нацрт треба додати да се материјал добијен истраживањем не може продати трећим лицима, и тако спречавамо било какве злоупотребе.
Дјеловаћемо конструктивно и на страни доносиоца одлука, али и на страни животне средине, што нам је генерално и циљ, као институције,“ истакао је доцент др Цвјетко Сандић, замјеник директора  Геолошког завода РС.


Обраћањем власника приватног геолошког предузећа „Георесурси“ Бобана Јоловића, дошло је до повисивања тона и благе расправе са активистима и грађанима Лопара. 

Бојан Лукић одборник испред СДС-а у Скупштини града у својој дискусији истакао је да одборници не доносе законе него посланици те да деведесет одсто одлука зависи од њих. 


 - Што се тиче давања шездесет дана за обављање јавне расправе, моје лично мишљење је да је требала бити обављена прије тога, па онда ићи у Нацрт Закона о геолошким истраживањима, када сви ревелантни стручњаци попут господина Сандића и његових колега донесу закључке за и против и то не само у четири града у Републици Српској него у цијелој држави.
Сви ми знамо да иза свега овога стоји "крупни капитал".
Уз пуно уважавање господина Сандића и његове дискусије, мој закључак је да сада иду истраживања по градовима гдје ће да се вдјети гдје шта има и ту ћемо копати. Искључити одмах локалну заједницу?! Доћи ће вам неко и копати без сагласности, посебно на ову количину.
Зашто је искључена Еколошка дозвола која је раније била обавезна?
Шта у ситуацијама искључивања Студије утицаја на животну средину дођемо у ситуацији штетних ископавања по биодиверзитет а Еколошка дозвола је већ искључена као обавезна из Закона?- рекао је Лукић.


Расправи су присуствовали стручњаци из области геологије, одборници Града Зворник и посланици у Влади Републике Српске, грађани и еколошки активисти.

Нацртом измјене и допуне Закона о геолошким истраживањима вршена је измјена у Члан 33. Закона о геолошким истраживањима,  са акцентом на олакшице ослобађања обавезе инзвођачима истраживања у смислу подношења следеће документације:

1. Доказ о ријешеним имовинско-правним односима са парцеле на којој ће се изводити истражни радови.
2. Сагласност локалне заједнице у којој ће се извршити истраживања.
3. Мишљење надлежног органа.
4. Процјена утицаја на животну средину.
5. Копија катастартског плана.





Post a Comment

Новија Старијa77