Danas se u Loparama, sa početkom u 12 časova, uz prisustvo velikog broja građana u Centru za kulturu i iinformisanje, održala Javna tribina na temu uticaja rudarenja litijuma na životnu sredinu i zajednice.
Teme prezentacije su bile:
Da li može jedan rudnik da donese prosperitet i ekonomski razvoj? Ako da, kome?
Da li imamo pravo da svom potomstvu ostavimo razoreno zemljište, zagađenu vodu, zemlju i zagađen vazduh?
Da li rudarstvo u opšte može biti "zeleno" i održivo?
Šta zapravo znači istraživanje i eksploatacija litijuma za naša prirodna dobra - vode, zemljište, vazduh?
Kako mogu građani da učestvuju u očuvanju zdravlja, životne sredine, tradicije i kulturne baštine, umjesto razaranja, raseljavanja i zagađenja koje nosi rudarenje?
Javnoj tribini su prisustvovali govornici iz Loznice ispred udruženja " Ne damo Jadar" , profesor Marijana Trgović Petković, građanska aktivistkinja koja je među prvima prepoznala štetnost uticaja na životnu sredinu i ljude potencijalnim zagađenjem prirode, rudnim iskopavanjem ruda litijuma i borata, vezano za projekat "Jadar" kod Loznice, tadašnjeg projekta kompanije "Rio Tinto".
Prema njenim zaključcima istraživanja u Loznici su nastavljena uprkos protestima građana i ekoloških udruženja te su svi resursi i Zakoni usmjereni u korist investitora, koja je u svom izlaganju istakla da Drina spaja ljude i zajednice i da to što se otvori rudnik u Nedeljicama kod Loznice je potpuno isto kao kada bi se otvorio i u Loparama, jer rudna žila se proteže od Jadra do Majevice te utiče na sve zajednice.
Tribini je prisustvovala takođe i prof.dr Dragana Đorđević, jedna od prvih koja je u Srbiji prepoznala opasnosti hemijskog zagađenja vode a samim tim i svega ostalog kao posledica geoloških istraživanja, prof.dr Tihomir Knežević sa Rudarskog geološkog fakulteta iz Tuzle i profesor Aleksa Milojević sa Ekonomskog fakulteta iz Bijeljine.
Prezentacija je započeta panel prikazom informativno-obrazovnog karaktera, predstavljanjem problema vezanog za geološka istraživanja koji mogu izazvati višestruke posledice kako po životnu sredinu, zemlju, vazduh tako na i podzemne vode, zašto je litijum kao teški metal problem i zbog čega se ljudi širom svijeta bune.
Prezentaciju je predstavila Snežana Jagodić Vujić iz Bijeljine iz Ekološkog udruženja "Eko put", ekološka aktivistikinja koja se bavi zaštitom zivotne sredine 20.godina.
Prof.dr Tihomir Knežević sa Rudarskog geološkog fakulteta iz Tuzle, govorio je na temu tehničkih informacija o rudarenju gdje je prema Izvještaju o geološkim istraživanjima na teritoriji Lopara, koji je bio predstavljen Skupštini grada u novembru mjesecu tekuće godine, moguća eksploatacija ruda u narednih 50.godina, što podrazumijeva oko 2 miliona tona eksploatacije cjelokupnog materijala ruda godišnje.
Ono što je nejasno u predstavljenom izvještaju, prema mišljenju doktora Kneževića, jeste na koji način će se izvršiti iskopavanje rude litija koja se nalazi u zemlji a preradom te rude dobija se litijum.
U zavisnosti od načina iskopavanja, zavisi i potencijalna izloženost i ugroženost biodiverziteta životne sredine, koja može dovesti do zagađenja teškim metalima kako zemlje, koja neće biti upotrebljiva za sjetvu, tako i zagađenja izvorskih i podzemnih voda i vazduha, čije posledice su dalekosežno usmjerene na buduće generacije i moguć opstanak stanovništva na reonu Majevice jer većina stanovništva preživljava od poljoprivrednog uzgoja.
Foto: Vladan Vojnović
Постави коментар