Širi se internet nasilje, traži se izmjena zakona| Z NEWS

Digitalno nasilje je svaki vid nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija. Može se odvijati na društvenim mrežama, platformama za razmjenu poruka, platformama za igranje video-igara i mobilnim telefonima. Riječ je o ponašanju koje se ponavlja i čiji je cilj da zastraši, izazove ljutnju ili osramoti one prema kojima je takvo nasilje usmjereno. Neki od primjera digitalnog nasilja su: širenje neistina o nekome ili objavljivanje fotografija kojima se ta osoba želi osramotiti na društvenim mrežama;slanje uvredljivih ili prijetećih poruka, fotografija i videa putem platformi za razmjenu poruka;lažno predstavljanje i slanje neprikladnih poruka drugima u tuđe ime.

Nije rijedak slučaj da se nasilje uživo i digitalno nasilje dešavaju uporedo. Važno je znati da iza digitalnog nasilja ostaje tzv. digitalni otisak – zapis koji se može pokazati korisnim i poslužiti kao dokaz kad se osoba obrati za pomoć kako bi prekinula zlostavljanje.

Šta se dogodi kada klikom na internet zakoračimo u surovi svijet brutalnih komenatra? Zašto su društvene mreže postale poligon za ismijavanje? Tastatura ratnici ne miruju. Sve suroviji i brutalniji komentari šire se internetom.

Pokazalo se da govor mržnje na društvenim mrežama može biti koban, da žrtve nerijetko dižu ruku na sebe pod pritiskom javnosti, a pojam internet nasilja u našem zakonodavstvu još nije do kraja razjašnjen.

"Ministarstvo pravde treba da radi na tome da to inkorporira kako u zakon o javnom redu i miru tako da ga inkorporira i u Krivični zakonik Republike Srpske, gdje bi to bilo izdiferencirano na pravi način da se nađe granica kad je prekršaj, a kad postaje krivično djelo.", objašnjava advokat Zoran Perić.

O ozbiljnosti problema govori i podatak da sve više djece prolazi kroz tzv. Sajber buling što dovodi do depresivnih, anksioznih stanja pa i do suicida, upozoravaju psiholozi.

"Moramo da insistiramo na tome i možda ne samo ovako medicinski, nego i u nekom pravnom smislu da to postane neko prekršajno ili čak krivično djelo koje će se sankcionisati, jer izmiče kontroli.", navodi psihijatar Oleg Grubač.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo priprema izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, koje podrazumijevaju kažnjavanje onih koji putem društvenih mreža nanose ovakvu štetu drugima. Dok se nešto slično ne desi i u Republici Srpskoj sreća u nesreći je što sve to traje par dana, dok internet ratnici ne nađu novu zabavu odnosno žrtvu. Ali ne mogu svi podnijeti pritisak javnosti, pa je jednoglasna ocjena javnosti i struke da internet nasilje treba da postane krivično djelo.



Post a Comment

Новија Старијa77