Federalno ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica raspisalо je Javni poziv za finansiranje i sufinansiranje infrastrukturnih i drugih projekata od značaja za širu društvenu zajednicu u mjestima povratka na prostoru Bosne i Hercegovine u periodu 2024. i 2025. godina.
Tim povodom predsjednici opština održaće sastanak sa predsjednicima mjesnih zajednica i tako se upoznao sa problemima u ovim mjesnim zajednicima kada je u putanju putna infrastruktura.
Na sastanku predsjednici mjesnih zajednica trebali bi dati svoje prijedloge i prioritete koje puteve treba sanirati.
Maksimalna vrijednost finansiranja po svim projektima za područje jedne opštine/grada iznosi do 2.000.000,00 KM na godišnjem nivou.
Cilj ovog Javnog poziva je podrška realizaciji prioritetnih infrastrukturnih projekata na lokalnom nivou, koji imaju za cilj da doprinesu održivom povratku i razvoju lokalne zajednice u smislu poboljšanja lokalne infrastrukture i kvaliteta života u povratničkim sredinama.
Selo Baljkovica nalazi se na 12 km od grada Zvornika.
Povodom problema oko puta, Baljkovčani su pozvali predstavnike Gradske uprave Zvornik i Opštinske uprave Sapna, kako bi zajedničkim snagama izmogli riješenje ovog problema još u junu mjesecu. Na skup se odazvao gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović i savjetnik načelnika opštine Sapna. Takođe je bio prisutan i veliki broj žitelja ovog sela, koji su mogli da iznesu svoje probleme te se nadaju učešću GU Zvornik i aplikaciji u projektu Federalnog ministarstva za rešenje problema ovog povretničkog naselja.
Jedna od sramotnih činjenica jeste da selo Bakovica na samo 12 kilometara udaljenosti od gradske zone nema asfaltiranu putnu komunikaciju te zbog neuslovnosti mali broj Srba živi na tom području dok su Bošnjačka sela koja vode do Baljkovice u potpunosti prilagođena potrebama savremenog seoskog domaćinstva.
Imajući u vidu da je ovo projekat koji iziskuje novčana sredstva, ove dvije opštine nisu u stanju da same isfinansiraju, s toga će se pomoć tražiti od resornih ministarstava Vlade Srpske i Federacije BiH, uz sufinansiranje ove dvije lokalne zajednice.
Sobzirom da je Federalno ministarstvo za izbjegla i raseljena lica koja je kroz program uzela u obzir pripadnike sva tri naroda, Baljkovčani se nadaju brzoj realizaciji projekta kroz sanaciju puta koji je neophodan za život u 21.vijeku.
Sastanak sa nadležnim institucijama kako kažu imali su u junu mjesecu gdje su predočeni problemi neuslovnog načina života u ovom srpskom selu sa tek dvadesetak povratničkih porodica a koji su očigledni.
Putna kominikacija je jedan od osnovnih problema. Rastinje kao i kaldrma kroz čitavo selo su sramota za savremeno društvo i nebrigu dok se u gradsku zonu ulaže u dječija igrališta, internet veze i druge oblike savremenih potreba kojih ima u svakom bloku i nenamjenski raspoređuju sredstva dok samo na 12 km od grada stanovnici nemaji ni pristupni put kroz selo.
Sanacija dijela puta koje je odnijelo klizište izvršeno je 2020.godine zbog pristupa autobuske linije koja je sada već ukinuta i saobraća jednom dnevno dokle ima puta ali i većim dijelom je uništeno zbog nepripremljenog terena za takvu vrstu projekta.
Klizišta i odroni su usled djelovanja podzemnih voda neminovni ako se ne zaštite te stoga potrebna su i veća ulaganja u sanaciji i zaštiti kažu mještani ovog sela, pa tek onda raditi na presvlačenju putne mreže jer teren je decenijski zapostavljen i prepušten prirodi koja sama po sebi guši civilizacijski pristup, zarasta u rastinje i šiblje.
Interesantno je napomenuti takođe da 31.godinu nakon ratnih zbivanja pored puta možete vidjeti table sa natpisom "PAZI MINE" i ako 1992. godine jer nije izvršeno deminiranje određenih područja pa takva mjesta dodatno zarastaju u šiblje i visoko rastinje zbog nemogućnosti pristupa.
U Zvorniku, u aprilu mjesecu 1992.godine, kada su ratna dešavanja bila na vrhuncu destruktivnosti, Baljkovčani su u maju mjesecu slavili slavu najnormalnije kao da nije ratno stanje nadajući se prestanku sukoba, dok tog istog 6.maja, na Đurđev dan, nisu istjerani oružjem iz svojih domova od strane svojih komšija gdje su im ostajale i zapaljene krsne svijeće na stolu.
Uprkos ntoleranciji i nepoštovanju međunacionalne trpeljivoati iz tog perioda, mještani su do zadnjeg dana poštovali svoje komšije i nakon rata izgradili normalne odnose gdje je ostao samo žal za nastradalima.
Prva žrtva nastradalaa u selu Baljkovica bila je žena od 70 godina Stanojka Grujić a u periodu Jugoslavije Baljkovica je bila otvorene i ispružene ruke za svakog putnika namjernika a danas nemaju ni osnovne uslove dostojnog čovjeka, zbog zanemarivanja vlasti, jer u selu nemaju interes i predstavnika mjesne zajednice koji bi se izborio za potrebe svojih seljana.
Постави коментар