Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine u paralelnoj reviziji sa DRI Srbija zasnovan na relativnim, pouzdanim i dovoljnim revizijskim dokazima pokazao je da lokacije na kojima se vrši dislokacija i vađenje materijala iz vodotoka rijeke Drine nisu određene na osnovu sagledavanja stanja vodotoka, utvrđenim potrebama i prioritetima niti su doneseni potrebni planski dokumenti, stoji u izvještaju iz 2022. godine Glavne službe za reviziju Javnog sektora Republike Srpske.
Postupak dodjele lokacija za dislokaciju i vađenje materijala iz vodotoka rijeke Drine karakterišu regulatorne nejasnoće, relativno dugo trajanje (prosječno 108 dana), visoke varijacije trajanja postupka u cjelosti ( od 44 do 268 dana) i njegovih pojedinih faza, nepostojanje konkurencije potencijalnih izvođača radova.
JU " Vode Srpske" je u posmatranom periodu zaključila 35 ugovora o dislokaciji i vađenju materijala iz vodotoka rijeke Drine sa 14 privrednih društava kao izvođača radova na 12 različitih lokacija. Ugovorena je količina materijala od 1,7 miliona metara kubnih a izvođači radova su JU "Vode Srpske" prijavile dislociranu količinu materijala od 1,1 milion metara kubnih za šta je obračunata naknada za vađenje materijala iz vodotoka u vrijednosti od 1,7 miliona KM.
Nadzor odnosno praćenje realizacije zaključenih ugovora o dislokaciji i vađenju materijala iz vodotoka rijeke Drine se svodio na povremene posjete zadużenih lica iz Ju "Vode Srpake" lokalitetima na kojima se izvode radovi bez jasnog pristupa šta se, kada i kako kontroliše te čime se to dokumentuje.
U prosjeku su izvršene dvije kontrole ugovora, odnosno kontrola je vršena jednom u 72 dana realizacije ugovora. Izvođenje radova i skladu sa elaboratima suštinski nije kontrolisano, niti su kontrolisane količine stvarno izvađenog riječnog materijala.
Nadležne institucije se nisu organizovano bavile eksploatacijom šljunka i pijeska iz vodotoka iz priobalnog toka rijeke Drine koja se vrši bez izdatih vodnih saglasnosti i drugih potrebnih dokumenata.
Inspekcijski nadzor u oblasti uređenja vodotoka rijeke Drine se obavljao povremeno i uglavnom se odnosio na kontrolu potrebne dokumenatacije od strane izvođača radova.
Republička vodna inspekcija je izvršila 71 kontrolu a nepravilnosti utvrdila u 5 kontrola.
U zajedničkim kontrolama sa inspekcijama sa inspektorima iz Republike Srbije nezakonitosti su utvrđenenu ⅔ slučajeva.
Saradnja između nadležnih institucija je uglavnom formalne prirode i nedovoljna, navodi se u inspekcijakom izvještaju.
Ostvarenje utvrđenih ciljeva uređenja vodotoka i dislokacije i vađenja materijala nije praćeno, niti su utvrđeni efekti postojećeg načina eksploatacije riječnog materijala iz vodotoka rijeke Drine.
Osnovni zaključak ove revizije jeste da se eksploatacija riječnog materijala vrši na način koji ne obezbjeđuje u potpunoati efikasno i efektivno uređenje i zaštitu vodotoka rijeke Drine.
Prporuke se upućuju institucijama koje imaju ulogu nadležnosti i odgovornosti iz oblasti dislokacije i vađenja materijala iz vodotoka rijeke Drine i njegovog uređenja i zaštite, navodi se u izvještaju Glavne službe za reviziju Jvnog sektora Republike Srpske.
Постави коментар