Hrvatska, Srbija, Njemačka, samo su jedne od regionalnih zemalja u kojima se masovno prijavljuju otmice djece u uzrastu 7-8 godina i mlađa ovih dana kako u vijestima tako i po društvenim mrežama, no ova pojava je zastupljena širom svijeta te pojedine države vode i rekordna vodeća mjesta po učestalosti otmice djece i odraslih, u većini slučajeva djevojaka i žena.
Ono što je postalo alarmantno na našim područjima jesu strahovite i panične objave koje se šire društvenim mrežama u vidu upozorenja roditeljima da čuvaju svoju djecu jer su primjećeni slučajevi nepoznatih lica u kombijima koji namamljuju djecu slatkišima, te smo nedavno svjedoci i hapšenja državljanina Njemačke, pedesetjenogodišnjaka koji je folijama oblepljenih prozora na kombiju, pokušao oteti dva dječaka na putu do škole, gdje su herojski bili spašeni od strane dva muškarca sa Balkana koji su blokirali otmičaru put bagerom i spasili djecu.
Na području Đurđevića, Koprivnice i Bjelovara zavladala je panika nakon što se saznalo da neko mami djecu u automobile i kombije. Nekoliko gradova u centralnoj Hrvatskoj danima se bavi informacijama o pokušajima otmice dece. Prijave su policiji stigle sa koprivničkog i đurđevačkog područja, a potom i iz Bjelovara.
U policiji su potvrdili da su dobili informaciju da neko mami decu slatkišima. Ista situacija desila se i u Srbiji.
Posljednjih nekoliko dana društvenim mrežama se šire upozorenja o "sumnjivim kombijima" i osobama koje području Srbije takođe namamljuju djecu. Poslednji apeli krenuli su iz Vlasotinca kao i informacije da su se pojavili u Pirotu gdje se neki i uhapšeni.
Ono što je potreslo javnost jeste i slučaj iz Loznice gdje su uhapšena lica držala pritvorenih šestoro djece pod prisilom a jedna osamnaestogodišnjakinja je oteta i korištena kao u službi roba.
Tom prilikom uhapšeno je pet osoba. Sumnja se da su pripadnici ove međunarodne organizovane kriminalne grupe od avgusta 2020. do oktobra 2023. godine, na teritoriji Srbije, Njemačke i Francuske eksploatisali kroz prosjačenje veći broj djece uzrasta od 5 do 11 godina i jednu tridesetsedmogodišnju državljanku Ukrajine, dok su osamnaestogodišnju žrtvu ovog krivičnog djela držali u položaju sličnom ropskom.
Krajnje je zabrinjavajuća činjenica da svake godine u Europi nestane oko 250.000 djece.
Prvi sati nakon nestanka su ključni za potragu, zbog čega su u Srbiji uveli Amber alert ili Pronađi me, odnosno sistem za hitno obavještavanje javnosti o nestalom djetetu.
Primjenjivat će se po sistemu da će doći do prekida svih medija na način da ukoliko se desi prijava u sistemu će se pokazati koje je dijete nestalo. Doći će do prekida svih programa na bilbordima, aerodromima, željezničkim stanicama, radiju, mobilnim telefonima. Javljat će se opšte informacije o nestalom djetetu I nakon toga, u ta 24 sata koja su ključna, svi će se moći uključiti. Ukoliko neko ima informaciju javlja na broj 192 da je primijetilo nestalo dijete, kaže doc.dr. Ergin Hakić Departman za pravne nauke UNINP.
Do isteka 48 sata, mediji će imati obavezu da fotografiju nestalog djeteta sa osnovnim ili dopunjenim informacijama, objave na svakih sat vremena.
Igor Jurić predsjednik organizacije je rekao da je tokom prošle godine u Srbiji nestalo 1.500 djece od kojih petoro nije pronađeno.
Постави коментар