Nakon što je njemački parlament potvrdio odluku da od 1. avgusta ove godine službeno prizna sve vozačke dozvole iz Bosne i Hercegovine, usledili su strahovi da će i preostali profesionalni vozači napustiti ovu zemlju a samim tim zbog olakšanog dobijanja pasoša SR Njemačke nakon tri ili pet godina boravka, lakših uslova za sticanje prava na penziju, prava uvezivanja radnog staža gdje vam se i godine provedene tokom obrazovanja računaju, dječijih primanja, većih plata, otvorenog i raznolikog poslovnog tržišta, te mnogih drugih pogodnosti odreći i državljanstva BiH.
Nakon ovakvih donesenih odluka i olakšica od strane njemačkog parlamenta, donesena je i jedna odluka države BiH, ali ne olakšavajuća, nego podsticajna, kao još jedan od dotatnih razloga za napuštanje ovih prostora, bar onog procenta građana što je ostalo, jer i ono što jeste, shodno stanju i svakodnevnim turbulentnim društvenim situacijama u podsvjesti ima potrebu da odseli u nekom budućem periodu života u potrazi porodične i sopstvene sigurnosti.
Dakle, Bosna i Hercegovina je uvela kontra-pravilo SR Njemačkoj a i svojim državljanima, oduzimanja vozačke dozvole u slučaju da se odreknete državljanstva BiH, što bi za profesionalne vozače kao jedne od kategorija sa najvećim odlivom stanovništva, bilo pogubno, ali istodobno bi i pokazalo brojčano stanje odseljavanja, te skratila prostor za određene manipulacije o društvenim statističkim stanjima i brojevima kao realnim pokazateljima državnog i socijalnog poretka, razvoja ili propadanja.
Umjesto da Bosna i Hercegovina iznađe elementarne načine da zadrži svoju radnu snagu i samim tim i Republika Srpska, kao prioritetnim pitanjima našeg drušva, one nalaze elemente zabrana i oduzimanja legitimno stečenog dokumenta, vozačkih dozvola, za koji građani finansiraju sopstvenim novcem, jer nije obavezan i postavljaju pitanja granica dok ga druge države otvaraju.
Međutim, ko hoće on nađe i način, kao što ga je pronašla i SR Njemačka, te stvorila uslove povoljne za uvođenjem ubrzanih olakšica potrebne radne snage za profesionalne vozače, samo jačanjem sopstvenog standarda u odnosu na druge zemlje EU, kojima je u suštini sada potrebno pronaći poslodavca i otići da bi za neki period od par mjeseci se otvorile i mogućnosti dovođenja i porodice.
Od 1.11.2023. godine za profesionalne vozače u SR Njemačkoj, njemački parlament donjeo je još jednu odloku da se uvodu nova, daleko pogodnija pravila.
Ranija, kao jedna od obaveza, bila je posjedovanje certifikata o poznavanju njemačkog jezika na nivou B1, sada on više neće biti obavezan.
Takođe i Zustimmung ili odobrenje za rad u Njemačkoj rešava se podnošenjem ubrzanog zahtjeva ambasade Njemačke u matičnoj zemlji, uz dokaz ugovora o radu poslodavca iz Njemačke, do čegaje na tržištu rada u Njemačkoj veoma lako doći jer kompanije koje su u potrebi za radnicima rade i ugovore o radu sa potrebnim ispunjavajućim uslovima ambasada.
Ono što je vrlo značajno, na snagu će stupiti brzi termini u abasadama, bez lutrije.
Navedeni uslovi takođe važe za sve kategorije: C, C1,CE,C1E,D1,D itd.
IHK će se moći polagati ubrzanim/skraćenim kursevima u trajanju od tri ili šest mjeseci uz vožnju.
Ove olakšice su bile razlog, zašto se već par mjeseci preko ambasada nisu izdavale vize za profesionalne vozače.
U Bosni i Hercegovini vozač koji provede 25 ili čak do 30 dana za volanom, ne može zaraditi više od 1.500 do 2.000 maraka. U Njemačkoj je plata profesionalnog vozača se kreće od 4.500 do 5.000 eura u bruto iznosu, ovisno od kompanije za koju radi.
U Njemačkoj neto plata, kao čist zarađeni iznos bez odbitaka, se kreće od 2800€ za rad od 8 sati po radnom danu, ako se isplaćuju prekovremeni, u prosjeku 200 radnih sati, onda se može naplatiti od 3000€ do 3200 eura, što je daleko više u odnosu na standard i kvalitet života u BiH, što je nedan od glavnih razloga napuštanja države.
U prvim tačkama kao razlozi odlaska su niske plate, loš odnos poslodavaca u odnosu na zaposlene, neuplaćivanje doprinosa, mobing kao kršenje ljudskih prava u mnogim društvenim sferama, te kvalitet boljeg života i sigurnosti za porodicu.
Mogućnost lakšeg obrazovanja djece u pogledu evropskih standarda i pružanja kako materijalne tako i drugih vrsta socijalnih sigurnosti.
Постави коментар