Organizacija SOS Dječija sela BiH je, juče i danas u Bijeljini za predstavnike vlasti i institucija sa područja opština Bratunac i Srebrenica, organizovala trening na temu rodne ravnopravnosti, a sve u sklopu trogodišnjeg projekta "Porodice ostaju zajedno-jednaka prava za sve" koji finansira Austrian Development Cooperation.
Dogadjaj je realizovan u partnerstvu sa Fondacijom "Akademija za žene" iz Sarajeva i Gender centrom Republike Srpske. Predstavnici institucija su na seminaru pravili akcione gender planove čija će realizacija biti sprovedena u narednih nekoliko godina.
Organizacija SOS Dječija sela djeluje u Bosni i Hercegovini već 25 godina, pružajući stotinama djece toplo porodično okruženje, ljubav, osjećaj pripadnosti, edukaciju – priliku za bolju budućnost.
Bosna i Hercegovina je tradicionalno društvo u kojem se žene svaki dan bore za bolji položaj. Ustaljeni stereotipi o ulozi žene u društvu, niže plate i duži periodi nezaposlenosti samo su neki od problema s kojima se suočavaju žene u BiH.
Proces uvođenja rodne ravnopravnosti u sve oblasti društvenog života u BiH zahtijeva, prije svega, djelovanje u smislu promjene svijesti i povećanja znanja o uzrocima i posljedicama diskriminacije na osnovu pola. Stoga je ovo veoma dugotrajan proces koji uveliko zavisi od brojnih društvenih okolnosti i uticaja na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou, te zahtijeva korjenito restrukturisanje i reformu institucionalnih politika.
Primjeri neravnopravnosti polova najuočljiviji su kada je u pitanju učešće žena u javnom i političkom životu, zatim njihov položaj na tržištu rada koji je karakterističan po višestrukoj opterećenosti žena u domenu tržišne ekonomije, te povećano nasilje nad ženama, uključujući i nasilje u porodici.
U posljednjih deset godina u BiH su uloženi značajni napori na razvijanju domaćeg pravnog, institucionalnog i političkog okvira za primjenu principa ravnopravnosti polova koji su mahom usklađeni sa međunarodnim standardima. Ipak, rodna ravnopravnost još uvijek nije tretirana kao prioritet razvojnih i drugih strategija, te se još uvijek shvata kao pitanje kojim se primarno bave žene.
Постави коментар