Vikendica na jezeru kao prestiž a gradnja bespravna| ZVORNIK news


Od potpuno običnih do najluksuznijih sa bazenima i đakuzijima, prestiž je svakog Zvorničanina, od vlasništva u rukama funkcionera do običnog građanina pa takvi bespravno izgrađeni objekti ili na izdavanje ili u privatnom posjedu odolijevaju i inspekcijskim kontrolama.

Biti mapiran na priobalnom zemljištu Zvorničkog jezera, proslaviti rođendan, momačko ili djevojačko veče, obaviti vjenčanje, više nije ljudska potreba za ugodnim ambijentom u posebnom životnom trenutku, nego primarna statusna stavka u društvu Zvorničana. Iznajmljivanje vikendica na dnevnom nivou kreću od 150 KM pa na više.


Oni koji su se odlučivali na korak bespravne gradnje, nisu uložili novac a da nisu prethodno sigurni u pruženu priliku. Koristili su okolnost što je područje gdje se grade objekti, iako pripada Zvorniku, pod ingerencijom i Republičke direkcije za vode i “Puteva Srpske”. 

Odnosno, objekti se nalaze ispod, odnosno između magistralnog puta Zvornik – Milići i obale jezera, zbog čega i ove ustanove trebaju da daju saglasnost. 

A, s obzirom na striktne zakonske propise, njih nije moguće dobiti. Što bespravne graditelje, međutim, ne sprječava da se upuste u graditeljske poduhvate.


Na ovo su ukazivali i aktivisti neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Zvornika”, jer se prilikom gradnje tih objekata narušava malo i veliko korito rijeke Drine i sužava samo korito rijeke, jer graditelji praktično ulaze i u sam tok rijeke.

“Znamo da je nemoguće riješiti imovinsko-pravne odnose, niti otkupiti zemljište, a samim tim i dobiti vodna saglasnost. 
Nekim čudom, bespravni graditelje odoljevaju i inspekcijama, tako da je nelagalna gradnja, posebno na obali Zvorničkog jezera i dalje prisutna i nedavno je nikao objekat, jednog ovdašnjeg tajkuna.


Da ima korupcije u svemu to je više nego jasno, koliko god se Grad Zvornik pravdao da nije nadležan u pojasu obale Drine, nego su to Ministarstvo saobraćaja i veza i Republička inspekcija” – kažu iz NGG, dodajući da probleme bespravne gradnje nije izražen samo na području Zvorničkog jezera, već i u Branjevu, Diviču i još nekim naseljima od Zvornika prema Bijeljini.

Ukazuju i na činjenicu da Zakon o uređenju prostora i građenju ne poznaje bespravno sagrađene objekte i da, ukoliko ne reguju inspekcijski organi na lokalnom i na republičkom nivou, oni trebaju krivično odgovarati. To je, takođe, precizirano u zakonskim propisima, ali zakon u ovom slučaju, izgleda, ostaje samo “mrtvo slovo na papiru”.

Izvor: Antikorupcija.info

Post a Comment

Новија Старијa77