Prema rezultatima Republičkog zavoda za statistiku, zaposlenost u Gradu Zvorniku se značajno ne mijenja već godinama u odnosu na broj stanovnika.
Broj zaposlenih od 9.752 za 2021.godinu prikazanih u statističkim podacima, u odnosu na broj građana sa pravom glasa od 52.748 Zvorničana, svedena je tek na manje od 1/5 zaposlenih.
Porast broja zaposlenih u tekućoj 2023. godini očekuje se realizacijom projekta Tržnog centra u Karakaju te podsticajnih mjera Vlade Republike Srpske, ali i uravnoteženo smanjenje s'obzirom da od 1200 zaposlenih radnika kompanija "Alumina" evidentno se smanjuje broj radne snage.
Sudeći prema statističkim pokazateljima, broj zaposlenih od 2014. do 2021.godine se promijenio tek za 1.792 zaposlena lica na pozitivnoj statističkoj krivoj, relevantno činjenično prikazana u podacima Zavoda za statistiku, uz određena odstupanja.
Prosječna neto plata za 2021.godinu obračunata je na 1002 KM za Opštinu Zvornik, dok je minimalna plata iznosila 540 KM, kao bazičan prikaz odnosa budžetskih institucija i realnog sektora.
U Opštini Zvornik broj zaposlenih za 2014/'15 godinu se povećao za 218 radnika. Za period 2015/'16 godinu, razlika je u 380 radnika. Od 2016. do 2017. godine, broj se povećava za čak 600 zaposlenih, dok se za period od 2017/'18 taj broj svodi na 319 zaposlenih više. U periodu od 2018. do 2019.godine, broj zaposlenih je tek 149. Dok od 2019/'20 taj broj se smanjuje u odnosu na prethodni period za 126 zaposlenih. Od 2020. do 2021. godine, broj zaposlenih se povećava za 250.
Uzimajući u obzir činjenicu da je od 2014.godine svaka četvrta godina, godina Izbornog procesa, može se uočiti da se u tim periodima i broj zaposlenih povećava, te s'tim u vezi, reklo bi se, predizborne godine predstavljaju ključne elemente socijalnog napretka a rast broja zaposlenih prikazuje kao pozitivna statistička kriva, ne uzimajući u obzir i broj građana kao ekvivalent pomenutog intervala rasta.
Mjere Vlade Republike Srpske, preduzete u vidu podsticajnog razvoja samozapošljava i zapošljavanja kod poslodavca u prethodnim godinama u vrijednosti od 10.000 KM, kao i Start-up projekte u vrijednosti od 5.000 KM nepovratnih sredstava za samozapošljavanje, sa obavezama održivosti radnog odnosa od godinu dana, nisu dale rezultate u Zvorniku, jer broj registrovanih poslovnih subjekata nije uspostavio poslovnu održivost, u većini slučajeva.
Ovogodišnji broj podnosilaca zahtjeva iz kategorija porodica poginulih boraca VRS, ratnih vojnih invalida VRS i demobilisanih boraca VRS, na Zavodu za zaposljavanje u Zvorniku kroz program projekta Vlade Republike Srpske "Zajedno do posla" 2023, apliciralo je sedam nezaposlenih osoba, od toga dvoje iz porodica poginulih boraca. Vlada će u okviru istog projekta realizivati i programe zapošljavanja kod poslodavca teško zaposlivih kategorija kroz uplatu doprinosa od godinu dana, te se u tom smislu očekuje povećena zaposlenost u Gradu Zvorniku.
Ovogodišnja mjera Vlade podsticajnih sredstava iznosi 5.000 KM za boračke kategorije po jednom podnosiocu zahtjeva, koje tek pokriva troškove poreza i doprinosa za kontrolni period od godinu dana samoodržive zaposlenosti.
Na teritoriji Opštine Zvornik, posluje 135 poslovnih subjekata, gdje najveći broj je u oblasti Građevinskog materijala i stovarišta, čak 23, zatim u prehrambenoj industriji Pekara i Piće, ukupno 21, Odjeća-Obuća 14 poslovnih subjekata, te Trgovina i usluge sa 21, 8 Apoteka, 6 Špedicija i ostali.
Kako ih nije sramota pa sta ce otvorit sa pet hiljada kad sad mjesecno covjeku da prezivi treba dvije.Jos veca sramota je sto takvih ljudi jos ima nezaposlenih.Bjezite odavde djeco i neokrecite se ko moze.Mi stari smo zapeli u ovoj bjedi a sve sjajno i bajno,jedva se prezivi do prvog,sve poskupilo samo zivot pojeftinio.
ОдговориИзбришиПостави коментар