Vlada Republike Srpske i Vlada Republike Srbije će 4. avgusta 2023. godine u Prijedoru, sa početkom u 19.00 časova, zajednički organizovati državnu svečanost za sve stradale prognane Srbe povodom obilježavanja Dana sjećanja na oružanu akciju "Oluja".
Opština Milići će obezbijediti prevoz građana zainteresovanih za odlazak na pomenutu svečanost, a svi zainteresovani za odlazak mogu se prijaviti radnim danima, na broj telefona 056/745-220, a najkasnije do 2. avgusta 2023. godine. godine .
Hrvatska vojno-policijska operacija „Oluja“, prema podacima Komesarijata za izbeglice i migracije Srbije ubijeno i nestalo više od 1.700 Srba, a iz Hrvatske protjerano više od 250.000 ljudi.a 700 se vodi kao nestalo.
Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas oko tri četvrtine stradalih bilo je starije od 60 godina, a među žrtvama je 551 žena.
Kako navode podaci hrvatskih nevladinih organizacija i udruženja, tokom i nakon Oluje ubijeno je više od 600 civila i spaljeno više od 22.000 kuća, a Hrvatsku je tada napustilo oko 150.000 njenih građana, čiji je povratak godinama bio sistemski otežavan i onemogućavan.
Za zločine nad civilima u Oluji Haški tribunal optužio je trojicu hrvatskih generala, Antu Gotovinu, Ivana Čermaka i Mladena Makrača. Gotovina i Markač su bili i osuđeni, na 24 odnosno 18 godina zatvora, ali su posle nešto više od godinu dana oslobođeni krivice i pušteni iz zatvora.
U Hrvatskoj se kao državni praznik slavi 5. avgust, dan kada je akcija Oluja završena ulaskom hrvatske vojske u gotovo napušten Knin i isticanjem hrvatske zastave na kninskoj tvrđavi.
Od 2000. taj dan se obeležava i kao Dan oružanih snaga Hrvatske.
Hrvatsko pravosuđe je za zločine počinjene u Oluji podiglo tri optužnice za ratne zločine nad krajiškim Srbima, protiv ukupno sedmorice pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih jedinica, ova suđenja kao ishod imala su dve osuđujuće presude, od čega je jedna pravosnažna.
Постави коментар