Starije se generacije zasigurno sjećaju Domaćinstva, koje je bilo obvezni predmet u osnovnim školama i koje je ukinuto 90-ih godina prošlog vijeka, a na kojem se osim savladavanja vještine šivenja i kuhanja, djecu učilo i kako postaviti sto, kulturnom ponašanju, oblačenju i slično.
Nakon što se pokazalo da danas mnoga djeca ne posjeduju praktična znanja i za život korisna, pa ne znaju uraditi ni najjednostavnije stvari kao što je napraviti sendvič, skuhati tjesteninu, ispeći jaje ili oguliti jabuku, vraćanje Domaćinstva u škole kao sekcije sa oduševljenjem su dočekali i roditelji i djeca.
Jedna od takvih škola je i Područna škola Vionica u Čitluku gdje djeca, uz ostalo, uče praviti palačinke i izrađivati razne ukrase, a na časovimaDomaćinstva prvi put su uvukli konac u iglu te naučili zašiti dugme.
Početkom prošle godine na prijedlog učiteljice Marijane Sušac, a uz dozvolu Uprave škole, radionica Domaćinstvo krenula je sa svojim redovnim radom jedanom sedmično gdje učenici svoje slobodno vrijeme ispunjavaju konstruktivno i kreativno.
"Sekciju 'Domaćinstvo' posmatramo dvostruko, kao znanje i kao vještine. Ovakav rad ima brojne prednosti u odnosu na učionički prostor i koncept uobičajenog nastavnog časa, ovo je koncept prirodnog i spontanog učenja na veliko zadovoljstvo učenika i roditelja", kažu iz spomenute škole.
Ističu i kako učenici uče vještine potrebne u svakodnevnom životu i usavršavaju postojeće.
"Živimo u vremenu pretjerane ekranizacije i da bismo djecu vratili osnovnim vrijednostima i nečemu što će im zaista biti korisno, nastojat ćemo ovu sekciju učiniti održivom", rekli su iz škole.
Za kraj napominju kako se u školama pored redovnog nastavnog procesa održavaju izvannastavne aktivnosti, putem kojih učenici tragaju za novim spoznajama i oslobađanjem stvaralačkih potencijal.
Постави коментар