Tom prilikom građani su iznjeli određene žalbe i negodovanja, jer je kako tvrde eksploatacijom šljunka ugrožen gasovod koji je postavljen preko obradivih površina, to jest poljoprivrednog zemljišta, na određenoj dubini.
"Ako se uzme u obzir da se zakonita eksploatacija šljunka može vršiti samo iz korita rijeka, u ovom slučaju rijeke Drine, postavlja se pitanje da li firma "Keso gradnja", eksploataciju šljunka vrši u skladu sa koncesionim ugovorom koji je sklopila sa JP "Vode Republike Srpske" i koji, koliko je nama poznato, važi do mjeseca maja ove godine.
Da li se ponavlja ista situacija koja je već godinama prisutna na terenu, gdje se koncesioni ugovor dobija za odredjeni lokalitet a onda se šljunak eksploatiše iz priobalnog obradivog zemljišta uz pokriće dobijenog koncesionim ugovorom", poručuju iz udruženja, dodajući.
"Takođe od građana smo dobili nezvanične informacije da je sama šljunkara sa pratećim sadržajima sagrađena na zemljištu koje je prisvojeno od građana Kozluka koji trenutno ne borave u Kozluku, već su raseljeni na drugim lokalitetima ili su u inostranstvu.
I prije ovog slučaja aktivisti ove grupe su dobijali slične informacije o zaposjedanju zemljišta na lokalitetu Kozluka u cilju prekopavanja istog radi eksploatacije šljunka.
Ukoliko su ovi navodi istiniti, onda se ovdje radi o nizu nezakonitih radnji gdje neke od njih imaju i obilježja krivičnog dijela .
Mi iz NGG "Stop nelegalnim šljunkarama na rijeci Drini", iskreno se nadamo da će nadležne institucije izaći na teren i utvrditi činjenično stanje i postupiti u skladu sa Zakonom", poručuju iz udruženja.
Постави коментар