Da li je Zoran Stevanović prekršio Zakon o sukobu javnog interesa prihvatanjem pozicije predsjednika uprave u Alumini| ZVORNIK news


Nekadašnji Gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović i Narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske a koji je nedavno imenovan na mjesto predsjednika uprave Alumine, imenovanjem na datu funkciju prema Zakonu Republike Srpske o sukobu interesa, prema Članu 4. paragraf 1. a prema definiciji korišćenih pojmova, izabranim predstavnicima smatraju se i Narodni poslanici Republike Srpske, te Članu 5. paragraf 1. ovog zakona, dolazi u direktan sukob interesa imenovanjem na datu funkciju.

Prema definiciji ovog zakona, nespojivost u odnosu na javna preduzeća, izabrani predstavnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici, ne mogu dok vrše jednu funkciju i tri mjeseca nakon prestanka javne funkcije, biti članovi nadzornih odbora ili direktori javnih preduzeća, ili na drugi način koristiti svoj položaj, kako bi uticali na odluke zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti, te tako postigli ličnu korist ili korist drugih lica, neku povlasticu ili pravo, zaključili pravni posao ili na drugi način interesno pogodovali sebi ili drugom licu.

Međutim, postavlja se i pitanje je da li će se Stevanović odreći jedne od funkcija, jer prema nezvaničnim saznanjima a prema izjavi Zorana Đukanovića člana GIK-a, Zoran Stevanović, prema njegovom mišljenju, trenutno 'nije u sukobu interesa' i mogao bi da zadrži mandat, jedino ako to nije stranački dogovor da nakon odlaska u Aluminu, Stevanović ne bude  obavljao više funkcija za šta se, makar samo verbalno, zalaže i lider njegove partije, dok zakon govori drugačije.


Glavna brana u odbrani Alumine pored radnika 
bio je Lazar Đurđević, stečajni upravnik u Fabrici glinice Birač a koji je smijenio sa funkcije dva člana Upravnog odbora Alumina, Milana Baštinca i Željka Đurića, u skladu sa svojim zakonskim mogućnostima, što se očito nije dopalo vlastima Srpske.

                                     Željko Đurić

Željko Đurić je šef Kabineta predsednika Vlade Radovana Viškovića, bivši radni kolega iz Boksita, a Milan Baštinac je pomoćnik ministra energetike i provjeren kadar Partije iz Laktaša, bivši zamjenik načelnika opštine Laktaši. Oni su smijenjeni sa obrazloženjem da nisu dolazili redovno na sjednice Upravnog odbora, a umjesto njih Đurđević je imenovao dva inžinjera iz Alumine.

                       Milan Baštinac

Odmah nakon toga ostavku na članostvo u Upravnom odboru Alumine podnio je i Danijel Dragičević, šef Kabineta Milorada Dodika, a razlozi podnošenja ostavke nisu poznati. 

                          Danijel Dragičević

Prema pisanju medija, neposredno nakon toga, dva inspektora Uprave kriminalističke policije Republike Srpske pojavila su se u Alumuni i pozvali na saslušanje stečajnog upravnika Lazu Đurđevića.
Inspektori su se insteresovali zašto je Đurđević smijenio dva člana Upravnog odbora Alumine, i zašto je osporio upis kompanije "Pavgord" u tabelu povjerilaca Fabrike glinice Birač.

Vlada Repubike Srpske i ako pod pritiskom protesta i zahtjeva radnika i menadžmenta “Alumine” uporno je ćutala i odbijala da objasni prodaju državnih potraživanja od Fabrike glinice “Birač” fočanskom “Pavgordu”.

Fočanska firma „Pavgord“ duže vrijeme pokušavala je da milionska potraživanja od Fabrike glinice „Birač“ u stečaju naplati od „Alumine“, njene kćerke firme, sudeći do momenta dok nije Vladi Republike Srpske 'zaprijetila' tužbom.

„Pavgord“ je u aprilu 2017. godine blokirao račune „Alumine“, a od tada su se vodili različiti sudski postupci kojima je zvornička kompanija pokušavala da onemogući sprovođenje izvršnog postupka.

Podsjećamo, „Pavgord“ je 2015. godine kupio 155 miliona KM potraživanja Ukio banke od Fabrike glinice Birač u stečaju, a ta potraživanja pokušavao je da naplati od „Alumine“.

Potraživanja je potvrdio Okružni privredni sud, potvrdio Viši privredni sud, a zatim i Vrhovni sud RS. Ovo obesmišljava sva potraživanja koja je "Pavgord" kupio od Ukio banke, ne bi li se namirio na lokalnim preduzećima FG Glinice Birač i Alumine.
Sindikat “Alumine” poslao je zahtjeve 29. jula 2022. godine i tražio od Vlade Srpske da poništi prodaju i da dokumentaciju na uvid, te bankarsku garanciju, kao i da otkriju ko su bili ostali ponuđivači, međutim, nije došlo povratnih informaciju na zahtjev poslat 29. jula a Sindikat i radnici su ostali pri svojim zahtjevima.

Uslijedile su i najave novih protesta zbog nereakcije i neoglašavanja Vlade Srpske koji bi izašli iz okvira “Alumine”, te stoga sindikat neće snositi odgovornost za njihovu eskalaciju, stajalo je u najavama.


                     Foto: Protesti ispred Alumine


Podršku sindikalcima i radnicima dala je i uprava “Alumine”. U dokumentu koji su potpisali 101 rukovodilac navodilo se da i oni zahtijevaju da se nezakonita odluka o prodaji, stavi van snage.

Vlada Republike Srpske donijela je 28. jula 2022. godine odluku da za 43 miliona KM proda potraživanja institucija RS od Fabrike glinice “Birač” u stečaju preduzeću „Pavgord“ iz Foče. Tada je rečeno da je ponuda „Pavgorda“ od 42,3 miliona jednoglasno prihvaćena jer se njom u cijelosti izmiruju potraživanja republičkih institucija.


Međutim, na sveopšte čuđenje građana Zvornika a i građana Republike Srpske, došlo je do iznenadnog obrta, te su sindikalci, ograđujući se od radnika, sudeći po pojedinim izjavama, jednoglasno izglasali imenovanje novog predsjednika uprave Alumine, aktivnog Narodnog poslanika Zorana Stevanovića a koji je ranije negirao umiješanost i bilo kakvo učešće u kupovini potraživanja, do smjene stečajnog upravnika fabrike glinice "Birač" a koji je zatražio od sudije da ga razriješi dužnosti zbog, kako navodi, pritisaka iz vrha vlasti da "Pavgord" upiše kao povjerioca, dok među radnicim se nije osjetila nikakva reakcija do komentara po kuloarima, razočarenja i straha.

                         

Radnike, kažu, najmanje interesuje politika. Interesuje ih da imaju pristojna i redovna primanja, da ne razmišljaju o tome kako će školovati djecu, platiti račune, kao ostatak građanstva Zvornika.

                                  Lazo Đurđević


„Obraćam vam se sa zahtjevom da donesete rješenje i razriješite me kao stečajnog upravnika, a imenujete novog upravnika u FG „Birač“ s obzirom na to da nisam u mogućnosti dalje sprovoditi predmetni stečajni postupak“, naveo je Đurđević u dopisu", a koji je prenijeo Caital.

Đurđevićeva ostavka dolazi nakon što je ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović zvanično zatražila od suda da hitno donese odluku o promjeni povjerilaca Fabrike glinice „Birač“, upiše Pavgord“ ali i da preispita zakonitost rada stečajnog upravnika Laze Đurđevića.


„Smatramo da je stečajni upravnik svojim postupanjem i nečinjenjem kršio osnovna načela stečajnog postupka, prvenstveno načelo hitnosti i efikasnosti, kao i jednakosti i ravnopravnosti svih povjerilaca. Po našem mišljenju, svjesno je odugovlačio i odugovlači postupak promjene upisa na štetu Vlade RS, odnosno njenih ministarstava, ustanova i organa koji su ustupili svoja potraživanja“, navela je ministrica finansija u dopisu uz postojanje indicija da je stečajni upravnik učestvovao u određenim političkim skupovima gdje je prejudicirao svoje postupanje i postupanje suda u postupku.

Vlada RS je krajem jula prošle godine za 43 miliona KM prodala fočanskoj firmi „Pavgord“ kompletna potraživanja državnih institucija od FG „Birač“  u stečaju, te imenovanjem novog  predsjednika uprave Alumine i prihvatanjem firme "Pavgord", snosi odgovornost za živote 6.000 stanovnika Zvornika i okoline a koji su Stevanovića već okarakterisali "grobarem" Alumine.


U intervju za  YouTube kanal „Alumina info“, Stevanović je  rekao da promjenu  dijela uprave kompanije „Alumina“ neće osjetiti ni tržište ni kupci, jer je prioritet da se očuvaju i popravljaju poslovne pozicije fabrike na svjetskom tržištu.  

Ističući, da je sljedeći prioritet menadžmenta zalaganje za bolji standard i položaj radnika, za povećanje plata. Stevanović je posebno naglasio da neće biti otpuštanja radnika, neće biti ukidanje regresa, neće biti smanjenja plata, neće biti viška zaposlenih i da će za svakoga biti posla.

Govoreći o stečaju u Fabrici glinice „Birač“ koji traje već 10 godina, Stevanović je rekao da je upravo zbog toga otežana svakodnevna pozicija „Alumine“ sve dok se ne zatvori stečajni postupak. 

Sa preko 40 godina iskustva, Alumina doo je jedan od vodećih proizvođača raznih vrsta glinice, hidrata, zeolita, silika gela i vodenog stakla koji se koriste u industriji aluminijuma, cementa, vatrostalnih materijala, keramike, aluminijumskih soli, industriji papira , industrija stakla, u proizvodnji praškastih i tečnih deterdženata, molekularnih sita i dr.

Kompanija trenutno izvozi preko 90% svojih proizvoda u zemlje EU, Bliskog istoka, Azije, Afrike, SAD, Južne i Centralne Amerike itd.

Kompanija “Alumina” je locirana u Istočnom dijelu Republike Srpske u BiH, povezana željeznicom i drumskim putevima sa Jadranskim I Dunavskim lukama. 
Trenutno zapošljava oko 1200 radnika iz Zvornika, Milića, Vlasenice, Šekovića, Osmaka, pa čak i iz Bijeljine a oko pedesetak je i onih koji dolaze preko granice, iz susjedne Srbije.

Jedina fabrika na zapadnom Balkanu koja se bavi preradom boksita po Bayer-ovom postupku i proizvodjom različitih vrsta hidrata i glinica.

Lokalni dobavljači sirovina boksita a za svoju proizvodnju snadbijevaju se boksitima iz užeg okruženja koristeći prednosti njihovog kvaliteta sa aspekta mikroprimjesa i sadržaja organskih materija. 

Pored osnovnoih proizvoda, hidrata i različitih vrsta glinice, „Alumina“ d.o.o. u svom fabričkom krugu proizvodi i različite vrste zeolita kao i natrijum silikata, „vodenog stakla“, u tečnom stanju.

Strateški položaj joj omogućava vezu sa velikim brojem zemalja u koje izvozi: Španija, Francuska, Italija, Njemačka, Danska, Holandija, Švajcarska, Austrija, Slovenija, Slovačka, Makedonija, Mađarska, Češka, Rumunija, Bugarska, Poljska, Ukrajina, Rusija, Bjelorusija, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Grčka, Turska, Izrael, Saudijska Arabija, Jordan, Tunis, Egipat, Sudan, Maroko, Alžir, Pakistan, Indija, Kina, SAD, Kolumbija, Kostarika. 








Post a Comment

Новија Старијa77