Šta je zloupotreba javnih resursa i kakva su iskustva sa prošlih izbora| ZVORNIK news

Zloupotreba javnih resursa u svrhe izborne kampanje, kao i javnih funkcija, odnosi se na zloupotrebe u potrošnji javnog budžetskog novca, te zloupotrebe materijalnih i ljudskih resursa institucija, agencija, javnih preduzeća i vanbudžetskih fondova od strane političkih subjekata. Najčešće ove zloupotrebe dolaze od onih koji u izbornu trku ulaze sa pozicije vlasti.

Primjeri zloupotrebe javnih resursa mogu biti:

1. Povećanje penzija ili plata u javnom sektoru u izbornoj godini;
2. Korištenje službenih vozila za stranačke događaje ili predizborne skupove;
3.Zloupotrebe funkcija i javnih službenika u kampanji političkih subjekata;
4. Pritisci na radnom mjestu i uslovljavanje otkazima, obično u javnom sektoru, gdje se mora obećati „donošenje“ određenog broja glasova;
5. Nova zapošljavanja u javnom sektoru;
6  Prekomjerna potrošnja na javne radove u izbornoj godini i ceremonije okončanja radova;
7. Korištenje javnih medijskih servisa u propagandne svrhe.

U julu 2022. godine, Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu (OHR) je, koristeći ovlaštenja koje su mu na raspolaganju, donio Odluku kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, a kojom je u isti uveden pojam „javnih sredstava i resursa“. Izmjenama i dopunama zlopotreba „javnih sredstava i resursa“ podrazumijeva se bilo koje nezakonito korištenje sredstava i resursa države BiH, entiteta, kantona, Brčko distrikta BiH i drugih jedinica lokalne uprave i samouprave, kojim kandidati na izborima i izbornim listama, kao javni ili državni dužnosnici, ili neposredno izabrane osobe, raspolažu za potrebe obavljanja službene dužnosti. Tu se ubraja sva pokretna i nepokretna imovina, kao i svi ljudski resursi javnih institucija koji se koriste u okviru radnog vremena. Koalicija „Pod lupom“ je mišljenja da su ove izmjene korak naprijed u borbi protiv ove nepravilnosti, ali da je potrebno ispratiti efekat istih, te eventualno ići u smjeru donošenja još i restriktivnijih odredbi.

Posmatrači Koalicije „Pod lupom“ su za Opšte izbore 2022. godine izvijestili o 384 slučaja zloupotrebe javnih resursa u 67 opština/gradova. Prijavljeni slučajevi odnose se u najvećem broju na intenziviranje radova na lokalnoj infrastrukturi, te učestale i intenzivirane posjete funkcionera sa viših nivoa vlasti, koji se u pravilu sastaju ili posjećuju one opštine/gradove na čijem su čelu njihove stranačke kolege. Analiza pristiglih prijava pokazuje da se najveći broj slučajeva zloupotrebe javnih resursa odnosi na političke subjekte SNSD (109), SDA (81), HDZ BiH (38), SDP BiH (36) i Stranka za BiH (18).

Za Opšte izbore 2022. godine zabilježeni su i različiti primjeri uvođenja u prava različitih kategorija i/ili davanja jednokratnih oblika pomoći stanovništvu po različitim osnovama: jednokratne novčane pomoći penzionerima, osobama sa invaliditetom, civilnim žrtvama rata, korisnicima boračke naknade, podjela paketa osnovnih životnih namirnica, pomoći mladima, a sve sa realizacijom isključivo do 2. oktobra, tačnije dana izbora. Isti ili slični primjeri zabilježeni su na nivou oba entiteta u BiH.

Rad državnih službenika i drugih zaposlenih u javnoj upravi ili javnim preduzećima u svrhu kampanje bilo kojeg političkog subjekta može se smatrati zloupotrebom javnih resursa, a posmatrači Koalicije „Pod lupom“ izvijestili su o 99 takvih slučajeva u 40 opština/gradova u BiH.

ODIHR u svome Finalnom izvještaju Izborne posmatračke misije, osvrćući se na zakonske izmjene iz jula 2022. kojima je zabranjena zloupotreba javnih resursa i državnih službenika podređenih kandidatu, zloupotreba javnih prostorija, komunikacionih i transportnih usluga u svrhe kampanje, te vođenje kampanje od strane izabranih zvaničnika tokom aktivnosti koje organiziraju javne institucije, ODIHR je konstatovao da, iako su ova poboljšanja dobrodošla, zabrana se ipak odnosi samo na službeni jednomjesečni period kampanje.

Osim toga, navode i kako je ODIHR dobio vjerodostojne informacije o vršenju pritiska na zaposlene u javnom sektoru da učestvuju u predizbornim događajima ili da se ne angažuju u opozicionim aktivnostima. Smatraju da to izaziva zabrinutost u pogledu sposobnosti birača da daju svoj glas na pravičan način i u slobodnoj atmosferi bez straha od odmazde. Kako bi se pozabavili pitanjem pritiska javnih zvaničnika i izbornih učesnika na birače, nadležni organi treba da preduzmu brze i efikasne korake da istraže takve navode i svaku zloupotrebu javnih resursa i proaktivno rade na odvraćanju takvih praksi.

Koalicija „Pod lupom“ je stava da je, analizirajući efekte primjene odredbi o zloupotrebi javnih resursa za izborni ciklus 2022. godine, neophodno razmotriti dalje preciziranje i uređivanje ove oblasti.

Post a Comment

Новија Старијa77